Necunoscut ( 10 din 8510 )
Razbunarea e arma prostului.
Razbunarea e arma prostului.
Fiecare persoană are dreptul de a comite greșeli, unii abuzează însă de acest privilegiu.
Fiecare persoană are dreptul de a comite greșeli, unii abuzează însă de acest privilegiu.
Un om nu poate înţelege profunzimea unei cărţi înainte de a fi văzut şi a fi trăit cel puţin o citește mai mult
Un om nu poate înţelege profunzimea unei cărţi înainte de a fi văzut şi a fi trăit cel puţin o parte din conţinutul ei.
În spatele unui om priceput se află întotdeauna alt om priceput.
În spatele unui om priceput se află întotdeauna alt om priceput.
Mă bucur de fiecare clipă şi o creez şi o aştept pe următoarea ca un îndrăgostit de clipe. După ce citește mai mult
Mă bucur de fiecare clipă şi o creez şi o aştept pe următoarea ca un îndrăgostit de clipe. După ce nu voi mai fi, sigur nu voi mai fi nimic: ar fi ilogic să mai fiu ceva. Sunt pentru fiecare clipă o clipă în plus şi una în minus, neantul.
Vântul primăverii a bătut; peste dealuri, peste văi, peste ani, dorul leagănului mă ajunge; spre codru mi se întorc ochii, citește mai mult
Vântul primăverii a bătut; peste dealuri, peste văi, peste ani, dorul leagănului mă ajunge; spre codru mi se întorc ochii, şi zăresc umbra părului copilăriei mele, care îşi întinde ramurile ca nişte braţe ce îşi scutură florile pe inima mea ca o ploiţă răcoroasă.
În rănile arborilor îşi găsesc adăpost vietăţi mărunte.
În rănile arborilor îşi găsesc adăpost vietăţi mărunte.
O parte din om se conjugă cu verbul "a avea", cealaltă parte se conjugă cu vervul "a fi"; important este citește mai mult
O parte din om se conjugă cu verbul "a avea", cealaltă parte se conjugă cu vervul "a fi"; important este ca partea lui "a fi" să fie măcar egală cu cea a lui "avea". Cei pentru care "a fi" atârnă mai mult decât "a avea" sunt cei care trăiesc pentru a şti, pentru a afla, ceilalţi sunt robii obiectelor, robi strict ai materiei. Orizontul lor este mărginit de obiecte ca de-un parapet. Ei suferă de o incurabilă orbire spirituală.
Ceea ce m-a obosit, adeseori, în relaţiile mele cu femeile, e faptul că fiecăreia dintre iubitele mele (cele care merită citește mai mult
Ceea ce m-a obosit, adeseori, în relaţiile mele cu femeile, e faptul că fiecăreia dintre iubitele mele (cele care merită osteneala de a fi numite astfel) a trebuit să-i fac o educaţie, ca să fie în stare să discute cu mine.
La înmormântarea unui mare scriitor, şi conducătorul dricului devine un critic literar apologet.
La înmormântarea unui mare scriitor, şi conducătorul dricului devine un critic literar apologet.