S-ar putea să-ți placă / Vezi toate maxioms
Tot omul e o veriga intre lumea de azi si lumea de maine, pentru ca fiecare om, prin natura exploratoare citește mai mult
Tot omul e o veriga intre lumea de azi si lumea de maine, pentru ca fiecare om, prin natura exploratoare si necunoscuta noua a gandului sau, este un fauritor de imagini, de lumi prelungite altor imagini si lumi, in si peste pasii timpului.
Daca in orice imprejurare omul nu se invarte in jurul lucrurilor sau a ideilor pentru a le cerceta sub toate citește mai mult
Daca in orice imprejurare omul nu se invarte in jurul lucrurilor sau a ideilor pentru a le cerceta sub toate aspectele, omul acela este un neispravit si un molau, prin urmare in primejdie de a pieri.
Daca un om iarta usor si trece cu vederea ofensele, aceasta arata ca sufletul sau se inalta deasupra injuriilor, asa citește mai mult
Daca un om iarta usor si trece cu vederea ofensele, aceasta arata ca sufletul sau se inalta deasupra injuriilor, asa ca nu poate fi atins.
Omul este un animal inzestrat cu ratiune.
Omul este un animal inzestrat cu ratiune.
Ca regula generala, nici un om in incurcatura nu e complet cinstit.
Ca regula generala, nici un om in incurcatura nu e complet cinstit.
Oamenii cred in nemurire pentru ca vor sa traiasca, nu ei ci acei ce le sunt dragi lo
Oamenii cred in nemurire pentru ca vor sa traiasca, nu ei ci acei ce le sunt dragi lo
Fiecare fiinta omeneasca ascunde în adânca ei intimitate, cu o nestapânita pudoare, cel putin o taina, experienta unei dorinti sau citește mai mult
Fiecare fiinta omeneasca ascunde în adânca ei intimitate, cu o nestapânita pudoare, cel putin o taina, experienta unei dorinti sau a unui fapt, ceva de nespus si inexprimabil, pe care nimeni altul nu i-l stie si pe care nici nu l-ar putea întelege.
Cei mai alesi dintre oameni se lasa condusi in viata de-un ideal nascut din ei insisi: sunt ca orbii, care citește mai mult
Cei mai alesi dintre oameni se lasa condusi in viata de-un ideal nascut din ei insisi: sunt ca orbii, care se lasa purtati de mana de copii lor.
Omul religios incepe cu credinta in Dumnezeu, iar omul de stiinta sfarseste cu credinta in Dumnezeu.
Omul religios incepe cu credinta in Dumnezeu, iar omul de stiinta sfarseste cu credinta in Dumnezeu.