S-ar putea să-ți placă / Vezi toate maxioms
Cei pe care adevarul si intelepciunea ii conduc in viata, pot aduna miere si de buruieni.
Cei pe care adevarul si intelepciunea ii conduc in viata, pot aduna miere si de buruieni.
Vinovatia are auzul foarte ager pentru acuzare.
Vinovatia are auzul foarte ager pentru acuzare.
Dacă am căutat, am şi găsit, căci spiritul nu doreşte decât ceea ce posedă.rnA găsi înseamnă a vedea. Cum aş citește mai mult
Dacă am căutat, am şi găsit, căci spiritul nu doreşte decât ceea ce posedă.rnA găsi înseamnă a vedea. Cum aş putea să caut ceea ce pentru mine nu are nici un sens?
Precum Necunoasterea este Adevarul Absolut al Cunoasterii pe care noi nu-l vom putea afla nicodata in Sinele sau fiindca Necunoasterea citește mai mult
Precum Necunoasterea este Adevarul Absolut al Cunoasterii pe care noi nu-l vom putea afla nicodata in Sinele sau fiindca Necunoasterea nu poate fi Cunoscuta, tot astfel Necesarul are un adevar in opusul sau.
Este un lucru foarte riscant pentru cineva sa sustina sus si tare ca detine adevarul doar pentru ca se gaseste citește mai mult
Este un lucru foarte riscant pentru cineva sa sustina sus si tare ca detine adevarul doar pentru ca se gaseste in posesia unor dovezi concrete si documentate sau vazute cu proprii ochi, care intotdeauna supraestimeaza lucrurile.
Neputand da adevarul sau neputand macar sa intretinem sentimentul prezentei lui, il izolam intr-o teorie.
Neputand da adevarul sau neputand macar sa intretinem sentimentul prezentei lui, il izolam intr-o teorie.
Aceasta desertaciune a desertaciunilor ii va spune Omului ca viseaza cu adevarat propria sa Iluzie a Vietii, ca in sfarsit citește mai mult
Aceasta desertaciune a desertaciunilor ii va spune Omului ca viseaza cu adevarat propria sa Iluzie a Vietii, ca in sfarsit a aflat sensul!
Doar Adevarul Absolut nu face parte din acest vis care este Iluzia Vietii,fiindca este Necunoastere.
Doar Adevarul Absolut nu face parte din acest vis care este Iluzia Vietii,fiindca este Necunoastere.
Odata ce nici un adevar nu poate fi un adevar care sa vizeze cu adevarat si plenar Cunoasterea ci doar citește mai mult
Odata ce nici un adevar nu poate fi un adevar care sa vizeze cu adevarat si plenar Cunoasterea ci doar un adevar al Necunoasterii, Omul nu face nimic altceva decat sa acceada prin absolut orice fel de adevar pe care-l enunta la Necunoastere, si implicit sa se afunde din ce in ce mai adanc in mocirla propriei sale Iluzii a Vietii in care a cazut odata cu nasterea sa catre moarte!